history

برگی از تاریخ – سوال تاریخی عباس میرزا – آیا ایران کشوری عقب مانده است؟

در مسیر جاده اصلی تهران-تبریز حدود بیست کیلومتر مانده به تبریز بر روی یک تابلوی آهنی زنگ زده و رنگ و رو رفته کنار جاده که توجه کمتر مسافری را به خود جلب می کند نوشته قره چمن اگر چشمان خسته سرنشین اتومبیلی هم تصادفا بر روی آن بیفتد تصورمی کند که قره چمن روستایی است همانند هزار روستای دیگر شاید کمتر رهگذری متوجه باشد که این روستای کوچک 200 سال پیش مهم ترین مکان ایران بوده است.

200 سال پیش کشور ما وارد جنگ با همسایه شمالی اش امپراتوری روسیه می شود.جنگی که علی رغم همه تلاش های اجدادمان منجر به شکست کامل ایران شد.ایران همه سرزمین های شمالی اش را از دست داد و در واقع روس ها بعد از جنگ توانسته بودند تبریز را هم به تصرف خود در آورند. منطقه قره چمن در قریب به 15 سال جنگ با روس ها قرارگاه اصلی فرماندهی نیرو های نظامی ایران بود.

در وسط آن جنگ ملاقاتی عجیب در قره چمن میان فرمانده کل قوای ایران( عباس میرزا )با ژوبر فرانسوی فرستاده ناپلئون بناپارت صورت می گیرد. هدف فرانسوی ها لشکرکشی به هند نگین مستعمرات انگلستان در شرق بود.
ناپلئون هیئتی عالی مقام را به ایران به منظور کسب اطلاعات از وضعیت کشور در زمان جنگ  با هند اعزام می کند.

عباس میرزا که خسته از شکست پشت شکست .. ناکامی پشت ناکامی عقب نشینی پشت عقب نشینی و قص علی هذا.. بود بعد از سال ها بغض  فروخورده در گلویش شکسته می شودو در عوض دادن فهرست اقلام مورد نیاز فرانسوی ها به ژوبر فرانسوی می گوید:

 

  • مردم به کارهای من افتخار می‌کنند، ولی چون من، از ضعیفی من بی خبرند. چه کرده‌ام که قدر و قیمت جنگجویان مغرب زمین را داشته باشم؟ چه شهری را تسخیر کرده‌ام و چه انتقامی توانسته‌ام از تاراج ایلات خود بکشم؟…
  • از شهرت فتوحات قشون فرانسه دانستم که رشادت قشون روسیه در برابر آنان هیچ است، مع‌الوصف تمام قوای مرا یک مشت اروپایی(روسی) سرگرم داشته، مانع پیشرفت کار من می‌شوند…
  •  نمی‌دانم این قدرتی که شما(اروپایی‌ها) را بر ما مسلط کرده چیست و موجب ضعف ما و ترقی شما چه؟ شما در قشون جنگیدن و فتح کردن و بکار بردن قوای عقلیه متبحرید و حال آنکه ما در جهل و شغب غوطه‌ور و بندرت آتیه را در نظر می‌گیریم. مگر جمعیت و حاصلخیزی و ثروت مشرق زمین از اروپا کمتر است؟
  •  یا آفتاب که قبل از رسیدن به شما به ما می‌تابد تأثیرات مفیدش در سر ما کمتر از شماست؟
  • یا خدایی که مراحمش بر جمیع ذرات عالم یکسان است خواسته شما را بر ما برتری دهد؟ گمان نمی‌کنم. اجنبی حرف بزن! بگو من چه باید بکنم که ایرانیان را هشیار نمایم.

 

-تحلیل..

از آن ملاقات تاریخی 200 سال می گذردطی این 200 سال پرسش تاریخی عباس میرزا ( این که چرا از نظر عباس میرزا اروپایی ها آنگونه هستند و ما اینگونه.. آنها پیشرفت کردند و ما عقب مانده ایم  ) توسط بسیاری دیگر نیز تکرار گردید. بسیاری از آنها خود را در مقام ژوبر گذاشته اند و سعی کردند به عباس میرزا پاسخ دهند.

آنچه این کشف عباس میرزا را ارزشمند می سازد توجه به این واقعیت است که عباس میرزا 200 سال پیش در می یابد که کشورش به تعبیر امروزه توسعه نیافته یا عقب مانده است او زمانی به این واقعیت پی می برد که هیچ یک از وسایل ارتباطی امروزه وجود نداشته . نه به کشور های خارجی سفر کرده و نه حتی عکسی از آنها دیده .

آنجا که به ژوبر میگوید  نمی‌دانم این قدرتی که شما(اروپایی‌ها) را بر ما مسلط کرده چیست و موجب ضعف ما و ترقی شما چه؟ حکایت از این می کند که او به درستی متوجه شکاف عمیق بین شرق و غرب شده بود.

آنجا که عباس میرزا به ژوبر می گوید چرا شما شما شدید و ما ما.مگر جمعیت و حاصلخیزی و ثروت مشرق زمین از اروپا کمتر است؟ یا آفتاب که قبل از رسیدن به شما به ما می‌تابد تأثیرات مفیدش در سر ما کمتر از شماست؟ واضح است که به طعنه می گوید و منظورش آن است که ما هم روی همین زمین هستیم و آفتاب روی سر مان هم همان آفتاب روی سر شماست.. و همچنین آنجا که می گوید اجنبی حرف بزن! بگو من چه باید بکنم که ایرانیان را هشیار نمایم. در واقع برای او 2 سوال پیش آمده یکی این که چرا , چگونه و چه می شود که فرانسه پیشرفت می کند و ما عقب مانده ایم.دومی این که صرف نظر از آن که اسباب و اسباب و علل عقب ماندگی کشورش چه بوده راه برون رفت این عقب ماندگی چی می باشد؟

عباس میرزا بعد جنگ با روس ها عده ای را برای فراگیری دانش جدید راهی اروپا کرد .  و مقدمات یک ارتش مدرن را تدارک دید دستگاه چاپ و روزنامه را به ایران آورد و در تبریز به عنوان نایب السلطنه ساختار یک بوروکراسی ( دیوان سالاری ) و نظام مالی مدرن را پی ریخت.اما تیفوس فرصتی به او نداد و او را در سن چهل سالگی او را از پا در آورد. شاید اگر زنده می ماند و به سلطنت می رسید به میجی( امپراتور معروف ژاپن بود که پنجاه سال قبل از عباس میرزا در ژاپن به قدرت رسید و با مجموعه ای از اصلاحات چهره ژاپن را دگرگون ساخت میجی را معمار ژاپن امروزی می دانند. ) ایران تبدیل می شد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *